PARLIAMENT of CANADA
Home Parliamentary Business Senators and Members About Parliament Visitor Information Employment
 

Proceedings of the Standing Committee
on Internal Economy, Budgets and Administration

First Session Forty-first Parliament, 2011-12-13

Chair: The Honourable DAVID TKACHUK


Thursday, March 21, 2013 (public and in camera)
Thursday, April 18, 2013 (public and in camera)
Thursday, April 25, 2013 (public and in camera)
Wednesday, May 1, 2013 (in camera)
Wednesday, May 8, 2013 (in camera)
Thursday, May 9 2013 (in camera)

Issue No. 8

INCLUDING:
TWENTIETH REPORT OF THE COMMITTEE
(Release of funds for Committee Budget 2013-14)

TWENTY-FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(International Travel)

TWENTY-SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Examination of Senator Duffy's Primary and Secondary Residence Status)

TWENTY-THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Examination of Senator Brazeau's Primary and Secondary Residence Status)

TWENTY-FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Examination of Senator Harb's Primary and Secondary Residence Status)

TWENTY-FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Changes to the Senators' Travel Policy and Other Proposals)


WITNESSES

Wednesday, May 8, 2013

Deloitte:

Gary Timm, Partner, Financial Advisory;

Alan Stewart, Partner, Financial Advisory;

Guillaume Vadeboncoeur, Senior Manager, Financial Advisory.

Thursday, May 9 2013

Deloitte:

Gary Timm, Partner, Financial Advisory;

Alan Stewart, Partner, Financial Advisory;

Guillaume Vadeboncoeur, Senior Manager, Financial Advisory.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable David Tkachuk, Chair

The Honourable George J. Furey, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Campbell, Carignan, Charette-Poulin, Cordy, *Cowan (or Tardif), Downe, Doyle, Johnson, Kinsella, *LeBreton, P.C. (or Carignan), Marshall, Munson, Smith (Saurel), Stewart Olsen, Wells

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Wells replaced the Honourable Senator Comeau (May 9, 2013).

The Honourable Senator Charette-Poulin replaced the Honourable Senator Fraser (May 8, 2013).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Charette-Poulin (May 8, 2013).

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Seidman (May 2, 2013).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator McInnis (May 2, 2013).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Tardif (May 1, 2013).

The Honourable Senator Downe replaced the Honourable Senator Fraser (May 1, 2013).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Dawson (May 1, 2013).

The Honourable Senator Seidman replaced the Honourable Senator Carignan (May 1, 2013).

The Honourable Senator McInnis replaced the Honourable Senator Doyle (May 1, 2013).

The Honourable Senator Tardif replaced the Honourable Senator Munson (May 1, 2013).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Cordy (May 1, 2013).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Downe (April 30, 2013).

The Honourable Senator Charette-Poulin replaced the Honourable Senator Fraser (April 25, 2013).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Charette-Poulin (April 23, 2013).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Fraser (March 25, 2013).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Seidman (March 21, 2013).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator White (March 21, 2013).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Campbell (March 21, 2013).

The Honourable Senator Seidman replaced the Honourable Senator Doyle (March 21, 2013).

The Honourable Senator White replaced the Honourable Senator Marshall (March 21, 2013).

The Honourable Senator Charette-Poulin replaced the Honourable Senator Fraser (March 18, 2013).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Stratton (March 14, 2013).