House of Commons Committees
House of Commons Committees
 
Skip to Content  Contact Committees | FAQ | Site Map | 
 
ARCHIVE
The site is currenlty in archive mode. To view recent information, please select the latest Parliament and Session.
38th Parliament, 1st Session
October 4, 2004 - November 29, 2005

Memberships

Select Members: Without Associate Members  |  All Members

Aboriginal Affairs and Northern Development (AANO)
Chair
Lloyd St. Amand

Vice-Chairs
Bernard Cleary
Jeremy Harrison

Members
Sue Barnes
Nancy Karetak-Lindell
Inky Mark
Pat Martin
Serge Ménard
Jim Prentice
Carol Skelton
David Smith
Roger Valley

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mary Hurley

Subcommittee on Agenda and Procedure (SAAN)
Chair
Lloyd St. Amand

Members
Jeremy Harrison
Pat Martin
Serge Ménard

Clerk o f the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mary Hurley

Access to Information, Privacy and Ethics (ETHI)
Chair
David Chatters

Vice-Chairs
Derek Lee
Pat Martin

Members
Navdeep Bains
Odina Desrochers
Ken Epp
Marlene Jennings
Mario Laframboise
Tom Lukiwski
Russ Powers
David Tilson
Paul Zed

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Kristen Douglas
Nancy Holmes

Subcommittee on Agenda and Procedure (SETH)
Chair
David Tilson

Members
Mario Laframboise
Derek Lee
Pat Martin

Clerk of the Subcommittee
Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Kristen Douglas
Nancy Holmes

Agriculture and Agri-Food (AGRI)
Chair
Paul Steckle

Vice-Chairs
André Bellavance
Gerry Ritz

Members
David Anderson
Charlie Angus
James Bezan
Wayne Easter
Mark Eyking
Réal Lapierre
Larry Miller
David Smith
Rose-Marie Ur

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Frédéric Forge
Jean-Denis Fréchette

Bill C-38 (CC38)
Chair
Marcel Proulx

Members
Françoise Boivin
Don Boudria
Gordon Brown
Brian Jean
Jason Kenney
Paul Harold Macklin
Richard Marceau
Réal Ménard
Rob Moore
Anita Neville
Michael John Savage
Bill Siksay
Vic Toews

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mary Hurley

Subcommittee on Agenda and Procedure (SCC3)
Chair
Marcel Proulx

Members
Paul Harold Macklin
Richard Marceau
Rob Moore
Bill Siksay

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mary Hurley

Canadian Heritage (CHPC)
Chair
Marlene Catterall

Vice-Chairs
Maka Kotto
Gary Ralph Schellenberger

Members
Charlie Angus
Gordon Brown
Sarmite Bulte
Sébastien Gagnon
Deepak Obhrai
Bev Oda
Yasmin Ratansi
Mario Silva
Scott Simms

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Sam Banks
Matthew Carnaghan
Joseph Jackson
Alex Smith

Citizenship and Immigration (CIMM)
Chair
Andrew Telegdi

Vice-Chairs
Meili Faille
Art Hanger

Members
Diane Ablonczy
David A. Anderson
Colleen Beaumier
Roger Clavet
Hedy Fry
Nina Grewal
Rahim Jaffer
Bill Siksay
Lui Temelkovski

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Benjamin Dolin

Subcommittee on Agenda and Procedure (SCIM)
Chair
Andrew Telegdi

Vice-Chairs
Meili Faille
Art Hanger

Members
Diane Ablonczy
Bill Siksay
Lui Temelkovski

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Benjamin Dolin

Environment and Sustainable Development (ENVI)
Chair
Alan Tonks

Vice-Chairs
Bernard Bigras
Lee Richardson

Members
Serge Cardin
Nathan Cullen
Brian Jean
David J. McGuinty
Bob Mills
Denis Paradis
Yasmin Ratansi
Jeff Watson
Bryon Wilfert

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Michel Charron
Kristen Douglas
Tim Williams

Subcommittee on Agenda and Procedure (SENV)
Chair
Alan Tonks

Vice-Chairs
Bernard Bigras
Lee Richardson

Members
Nathan Cullen
Bryon Wilfert

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Michel Charron
Kristen Douglas
Tim Williams

Finance (FINA)
Chair
Massimo Pacetti

Vice-Chairs
Yvan Loubier
Charlie Penson

Members
Rona Ambrose
Françoise Boivin
Robert Bouchard
Mark Holland
John McKay
Maria Minna
Brian Pallister
Monte Solberg
Judy Wasylycia-Leis

Clerk of the Committee
Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
June Dewetering
Alexandre Laurin
Sheena Starky

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFIN)
Chair
Massimo Pacetti

Members
Robert Bouchard
John McKay
Charlie Penson
Judy Wasylycia-Leis

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
June Dewetering

Subcommittee on Fiscal Imbalance (SFIS)
Chair
Yvan Loubier

Members
Rona Ambrose
Don H. Bell
Guy Côté
Judy Wasylycia-Leis

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
June Dewetering
Alexandre Laurin

Fisheries and Oceans (FOPO)
Chair
Tom Wappel

Vice-Chairs
Gerald Keddy
Peter Stoffer

Members
Raynald Blais
John Cummins
Rodger Cuzner
Loyola Hearn
Randy Kamp
Bill Matthews
Shawn Murphy
Jean-Yves Roy
Scott Simms

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
François Côté
Alan Nixon

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFOP)
Chair
Tom Wappel

Vice-Chairs
Gerald Keddy
Peter Stoffer

Members
Bill Matthews
Jean-Yves Roy

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
François Côté
Alan Nixon

Foreign Affairs and International Trade (FAAE)
Chair
Bernard Patry

Vice-Chairs
Francine Lalonde
Kevin Sorenson

Members
Maurizio Bevilacqua
Stockwell Day
Helena Guergis
Lawrence MacAulay
Alexa McDonough
Dan McTeague
Ted Menzies
Pierre A. Paquette
Beth Phinney

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Lee
Marcus Pistor
Gerald Schmitz

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFAA)
Chair
Bernard Patry

Members
Francine Lalonde
Alexa McDonough
Dan McTeague
Kevin Sorenson

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Lee
Marcus Pistor
Gerald Schmitz

Subcommittee on Human Rights and International Development (SDEV)
Chair
Paul DeVillers

Vice-Chair
Stockwell Day

Members
Navdeep Bains
Diane Bourgeois
Joe Comartin
Helena Guergis
Paddy Torsney

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Lee
Marcus Pistor

Subcommittee on International Trade, Trade Disputes and Investment (SINT)
Members
Joe Comuzzi
Claude Drouin
Mark Eyking
Pierre A. Paquette

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Peter Berg
Blayne Haggart
Michael Holden

Government Operations and Estimates (OGGO)
Chair
Leon Benoit

Vice-Chairs
Pat Martin
Paul Szabo

Members
Ken Boshcoff
Marc Godbout
Gary Lunn
Diane Marleau
Pierre Poilievre
Joe Preston
Francis Scarpaleggia
Christian Simard
Louise Thibault

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Tara Gray
Philippe Le Goff
Jack Stilborn

Subcommittee on Agenda and Procedure (SOGG)
Chair
Leon Benoit

Members
Diane Marleau
Pat Martin
Joe Preston
Paul Szabo
Louise Thibault

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Philippe Le Goff
Jack Stilborn

Health (HESA)
Chair
Bonnie Brown

Vice-Chairs
Réal Ménard
Rob Merrifield

Members
Colin Carrie
Brenda Chamberlain
Jean Crowder
Ruby Dhalla
Steven Fletcher
Marcel Gagnon
James Lunney
Michael John Savage
Robert Thibault

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Nancy Miller Chenier
Sonya Norris

Human Resources, Skills Development, Social Development and the Status of Persons with Disabilities (HUMA)
Chair
Raymonde Folco

Vice-Chairs
Paul Forseth
Christiane Gagnon

Members
Peter Adams
Eleni Bakopanos
Jean-Claude D'Amours
Barry Devolin
Ed Komarnicki
Yves Lessard
Tony Martin
Todd Norman Russell
Peter Van Loan

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Chantal Collin
Kevin Kerr

Subcommittee on Agenda and Procedure (SHUM)
Chair
Raymonde Folco

Vice-Chairs
Paul Forseth
Christiane Gagnon

Member
Tony Martin

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Chantal Collin
Kevin Kerr

Subcommittee on the Employment Insurance Funds (SEMP)
Chair
Rodger Cuzner

Members
Jean-Claude D'Amours
Yvon Godin
Yves Lessard
Peter Van Loan

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Chantal Collin
Kevin Kerr

Subcommittee on the Status of Persons with Disabilities (SPER)
Chair
Ken Boshcoff

Vice-Chair
Carol Skelton

Members
Ruby Dhalla
Peter Julian
Denise Poirier-Rivard

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Jean-Rodrigue Paré

Industry, Natural Resources, Science and Technology (INDU)
Chair
Brent St. Denis

Vice-Chairs
Paul Crête
Werner Schmidt

Members
Marc Boulianne
Michael D. Chong
Denis Coderre
John Duncan
Marlene Jennings
Brian Masse
Lynn Myers
Jerry Pickard
Brad Trost

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Jean-Luc Bourdages
Dan Shaw

Justice, Human Rights, Public Safety and Emergency Preparedness (JUST)
Chair
John Maloney

Vice-Chairs
Garry Breitkreuz
Richard Marceau

Members
Joe Comartin
Roy Cullen
Marc Lemay
Paul Harold Macklin
Judy Sgro
Myron Thompson
Vic Toews
Mark Warawa
Borys Wrzesnewskyj

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Robin MacKay
Philip Rosen

Subcommittee on Agenda and Procedure (SJUS)
Members
Garry Breitkreuz
Joe Comartin
John Maloney
Richard Marceau

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Robin MacKay
Philip Rosen

Subcommittee on Public Safety and National Security (SNSN)
Chair
Paul Zed

Vice-Chairs
Serge Ménard
Kevin Sorenson

Members
Joe Comartin
Roy Cullen
Peter Gordon MacKay
Tom Wappel

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Philip Rosen

Subcommittee on Solicitation Laws (SSLR)
Chair
John Maloney

Vice-Chair
Libby Davies

Members
Paule Brunelle
Hedy Fry
Art Hanger

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Laura Barnett
Lyne Casavant

Subcommittee on the process for appointment to the Federal Judiciary (SMFJ)
Chair
Richard Marceau

Vice-Chairs
David J. McGuinty
Vic Toews

Members
Joe Comartin
Marc Lemay
Paul Harold Macklin
Rob Moore

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Robin MacKay
Philip Rosen

Liaison (LIAI)
Chair
Bonnie Brown

Vice-Chair
Tom Wappel

Members
Rob Anders
Leon Benoit
Don Boudria
John Cannis
Marlene Catterall
David Chatters
Raymonde Folco
Roger Gallaway
Susan Kadis
John Maloney
Massimo Pacetti
Bernard Patry
Pablo Rodriguez
Lloyd St. Amand
Brent St. Denis
Paul Steckle
Andrew Telegdi
Alan Tonks
John G. Williams

Co-Clerk Assistant
Subcommittee on Committee Budgets (SBLI)
Chair
Bonnie Brown

Vice-Chair
Tom Wappel

Members
Rob Anders
Massimo Pacetti
Bernard Patry
Andrew Telegdi
John G. Williams

Clerk of the Subcommittee
National Defence and Veterans Affairs (NDDN)
Chair
John Cannis

Vice-Chairs
Claude Bachand
Rick Casson

Members
Larry Bagnell
Bill Blaikie
Betty Hinton
Wajid Khan
Dave MacKenzie
Keith Martin
Gordon O'Connor
Gilles-A. Perron
Anthony Rota

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Wolfgang Koerner
Michel Rossignol

Subcommittee on Agenda and Procedure (SNDD)
Chair
John Cannis

Members
Claude Bachand
Bill Blaikie
Rick Casson
Anthony Rota

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Wolfgang Koerner
Michel Rossignol

Subcommittee on Veterans Affairs (SVAC)
Chair
Anthony Rota

Vice-Chair
Betty Hinton

Members
Larry Bagnell
Gordon O'Connor
Gilles-A. Perron
Peter Stoffer
Rose-Marie Ur

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Wolfgang Koerner
Michel Rossignol

Official Languages (LANG)
Chair
Pablo Rodriguez

Vice-Chairs
Yvon Godin
Pierre Poilievre

Members
Françoise Boivin
Paule Brunelle
Guy Côté
Jean-Claude D'Amours
Marc Godbout
Gary Goodyear
Guy Lauzon
Raymond Simard
Maurice Vellacott

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Marion Ménard

Procedure and House Affairs (PROC)
Chair
Don Boudria

Vice-Chairs
Michel Guimond
Dale Johnston

Members
Bill Casey
Yvon Godin
Jay Hill
Dominic LeBlanc
Judi Longfield
Pauline Picard
Karen Redman
Scott Reid
Raymond Simard

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Robertson

Subcommittee on Agenda and Procedure (SPRO)
Chair
Don Boudria

Members
Yvon Godin
Michel Guimond
Dale Johnston

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Robertson

Subcommittee on Parliamentary Privilege (SPRV)
Chair
Judi Longfield

Members
Françoise Boivin
Yvon Godin
Michel Guimond
John Reynolds

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Robertson

Subcommittee on Private Members' Business (SMEM)
Chair
Gary Carr

Members
Bill Casey
Rodger Cuzner
Yvon Godin
Pauline Picard

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Robertson

Subcommittee on the Disclosure Statement under the Conflict of Interest Code for Members of the House of Commons (SCOD)
Chair
Judi Longfield

Members
Yvon Godin
Mario Laframboise
Scott Reid

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Robertson

Public Accounts (PACP)
Chair
John G. Williams

Vice-Chairs
Gary Carr
Benoît Sauvageau

Members
Dean Allison
Alain Boire
David Christopherson
Brian Fitzpatrick
Mark Holland
Daryl Kramp
Walt Lastewka
Shawn Murphy
Borys Wrzesnewskyj

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Brian O'Neal
Marc-André Pigeon

Subcommittee on Agenda and Procedure (SPAC)
Chair
John G. Williams

Members
Gary Carr
David Christopherson
Benoît Sauvageau

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Brian O'Neal
Marc-André Pigeon

Status of Women (FEWO)
Chair
Susan Kadis

Vice-Chairs
Jean Crowder
Joy Smith

Members
Nicole Demers
Christiane Gagnon
Nina Grewal
Helena Guergis
Nancy Karetak-Lindell
Anita Neville
Russ Powers
Paddy Torsney
Lynne Yelich

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Julie Cool
Lydia Scratch

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFEW)
Chair
Susan Kadis

Members
Jean Crowder
Christiane Gagnon
Joy Smith

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Julie Cool

Transport (TRAN)
Chair
Roger Gallaway

Vice-Chairs
Jim Gouk
Caroline St-Hilaire

Members
Dave Batters
Don H. Bell
Raymond Bonin
Robert Carrier
Charles Hubbard
Peter Julian
James Moore
Francis Scarpaleggia
Andrew Scheer

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
John Christopher

Subcommittee on Agenda and Procedure (STRA)
Chair
Roger Gallaway

Members
Bev Desjarlais
Jim Gouk
Caroline St-Hilaire

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
John Christopher