House of Commons Committees
House of Commons Committees
 
41st Parliament, 2nd Session
October 16, 2013 - August 2, 2015

Memberships

Committee membership lists may be modified from time to time throughout a session, following the adoption of a report of the Standing Committee on Procedure and House Affairs or of a motion of the House. The committee membership lists in effect on the last day of the session are found below.
Select Members: Without Associate Members  |  All Members

Aboriginal Affairs and Northern Development (AANO)
Chair
Blake Richards

Vice-Chairs
Niki Ashton
Carolyn Bennett

Members
John Barlow
Rob Clarke
Earl Dreeshen
Jonathan Genest-Jourdain
Carol Hughes
Kyle Seeback
Mark Strahl

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Norah Kielland

Subcommittee on Agenda and Procedure (SAAN)
Chair
Blake Richards

Clerk of the Subcommittee
Access to Information, Privacy and Ethics (ETHI)
Chair
Pierre-Luc Dusseault

Vice-Chairs
Patricia Davidson
Scott Simms

Members
Charlie Angus
Charmaine Borg
Ray Boughen
Paul Calandra
Larry Maguire
Tilly O'Neill Gordon
Bob Zimmer

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Miguel Bernal-Castillero
Maxime-Olivier Thibodeau

Agriculture and Agri-Food (AGRI)
Chair
Bev Shipley

Vice-Chairs
Malcolm Allen
Mark Eyking

Members
Ruth Ellen Brosseau
Earl Dreeshen
Gerald Keddy
Larry Maguire
LaVar Payne
Francine Raynault
Bob Zimmer

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Frédéric Forge
Khamla Heminthavong

Subcommittee on Agenda and Procedure (SAGR)
Clerk of the Subcommittee
Canadian Heritage (CHPC)
Chair
Gordon Brown

Vice-Chairs
Stéphane Dion
Pierre Nantel

Members
Rick Dykstra
Jim Hillyer
Rathika Sitsabaiesan
Kennedy Stewart
John Weston
Terence Young
David Yurdiga

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Michael Dewing
Marion Ménard

Subcommittee on Agenda and Procedure (SCHP)
Clerk of the Subcommittee
Citizenship and Immigration (CIMM)
Chair
David Tilson

Vice-Chairs
Lysane Blanchette-Lamothe
John McCallum

Members
Jay Aspin
Jim Eglinski
Chungsen Leung
Irene Mathyssen
Costas Menegakis
Jasbir Sandhu
Devinder Shory

Clerk of the Committee
Subcommittee on Agenda and Procedure (SCIM)
Clerk of the Subcommiittee
Environment and Sustainable Development (ENVI)
Chair
Harold Albrecht

Vice-Chairs
Megan Anissa Leslie
John McKay

Members
Stella Ambler
Dennis Bevington
Colin Carrie
François Choquette
Robert Sopuck
Lawrence Toet
Stephen Woodworth

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Penny Becklumb
Tim Williams

Subcommittee on Agenda and Procedure (SENV)
Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Tim Williams

Finance (FINA)
Chair
James Rajotte

Vice-Chairs
Scott Brison
Nathan Cullen

Members
Mark Adler
Joyce Bateman
Ron Cannan
Raymond Côté
Pierre Dionne Labelle
Andrew Saxton
Dave Van Kesteren

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
June Dewetering
Mark Mahabir

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFIN)
Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mark Mahabir

Fisheries and Oceans (FOPO)
Chair
Rodney Weston

Vice-Chairs
Robert Chisholm
Lawrence MacAulay

Members
Ryan Cleary
Patricia Davidson
Randy Kamp
François Lapointe
Ryan Leef
Robert Sopuck
John Weston

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Thai Nguyen

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFOP)
Clerk of the Subcommittee
Foreign Affairs and International Development (FAAE)
Members
Dean Allison
Lois Brown
Paul Dewar
Marc Garneau
Peter Goldring
Laurie Hawn
Hélène Laverdière
Romeo Saganash
Gary Ralph Schellenberger
Bernard Trottier

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Allison Goody
Brian Hermon

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFAA)
Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
James Lee

Subcommittee on International Human Rights (SDIR)
Clerk of the Subcommittee
Government Operations and Estimates (OGGO)
Chair
Pat Martin

Vice-Chairs
Gerry Byrne
Greg Kerr

Members
Mark Adler
Tarik Brahmi
Brad Butt
Guy Lauzon
Mathieu Ravignat
Chris Warkentin
Wai Young

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
André Léonard
Lindsay McGlashan

Subcommittee on Agenda and Procedure (SOGG)
Clerk of the Subcommittee
Health (HESA)
Chair
Ben Lobb

Vice-Chairs
Hedy Fry
Murray Rankin

Members
Matthew Kellway
Wladyslaw Lizon
Cathy McLeod
Christine Moore
Lawrence Toet
David Wilks
Terence Young

Clerk of the Committee
Subcommittee on Agenda and Procedure (SHES)
Clerk of the Subcommittee
Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities (HUMA)
Chair
Phil McColeman

Vice-Chairs
Rodger Cuzner
Jinny Jogindera Sims

Members
Scott Armstrong
Ray Boughen
Brad Butt
Jim Eglinski
Sadia Groguhé
Colin Mayes
Marie-Claude Morin

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Caroline Quesnel
Shauna Troniak

Subcommittee on Agenda and Procedure (SHUM)
Clerk of the Subcommittee
Industry, Science and Technology (INDU)
Chair
David Sweet

Vice-Chairs
Peggy Nash
Judy Sgro

Members
John Carmichael
Joe Daniel
Cheryl Gallant
Mike Lake
Brian Masse
Annick Papillon
Mark Warawa

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mathieu Frigon
Édison Roy-César
Dillan Theckedath

Subcommittee on Agenda and Procedure (SIND)
Chair
David Sweet

Members
Cheryl Gallant
Peggy Nash
Judy Sgro

Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Mathieu Frigon
Édison Roy-César
Dillan Theckedath

International Trade (CIIT)
Chair
Randy Hoback

Vice-Chairs
Don Davies
Chrystia Freeland

Members
Mike Allen
Ron Cannan
Parm Gill
Nina Grewal
Laurin Liu
Marc-André Morin
Devinder Shory

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Alexandre Gauthier
Pascal Tremblay

Subcommittee on Agenda and Procedure (SCII)
Clerk of the Subcommittee
Justice and Human Rights (JUST)
Chair
Mike Wallace

Vice-Chairs
Françoise Boivin
Sean Casey

Members
Blaine Calkins
Bob Dechert
Robert Goguen
Pierre Jacob
Ève Péclet
Kyle Seeback
David Wilks

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Lyne Casavant
Dominique Valiquet

Subcommittee on Agenda and Procedure (SJUS)
Clerk of the Committee
Liaison (LIAI)
Chair
Dean Allison

Vice-Chair
David Christopherson

Members
Harold Albrecht
Leon Benoit
Gordon Brown
Chris Charlton
Michael D. Chong
Pierre-Luc Dusseault
Royal Galipeau
Richard M. Harris
Randy Hoback
Peter Kent
Daryl Kramp
Hélène LeBlanc
Ben Lobb
Pat Martin
Phil McColeman
Larry Miller
Joe Preston
James Rajotte
Blake Richards
Bev Shipley
David Sweet
David Tilson
Mike Wallace
Rodney Weston

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Kristen Douglas

Subcommittee on Committee Budgets (SBLI)
Clerk of the Subcommittee
National Defence (NDDN)
Chair
Peter Kent

Vice-Chairs
Jack Harris
Joyce Murray

Members
James Bezan
Tarik Brahmi
Corneliu Chisu
Cheryl Gallant
Élaine Michaud
Rick Norlock
John Williamson

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Martin Auger
Katherine Simonds

Subcommittee on Agenda and Procedure (SNDD)
Members
James Bezan
Cheryl Gallant
Jack Harris
Peter Kent
Joyce Murray

Committee Clerk
Natural Resources (RNNR)
Chair
Leon Benoit

Vice-Chairs
Guy Caron
Geoff Regan

Members
Kelly Block
Chris Charlton
Joan Crockatt
Linda Duncan
Ryan Leef
Pat Perkins
Brad Trost

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Jean-Luc Bourdages
Mohamed Zakzouk

Official Languages (LANG)
Chair
Michael D. Chong

Vice-Chairs
Jamie Nicholls
Lise St-Denis

Members
Corneliu Chisu
Joe Daniel
Anne-Marie Day
Jacques Gourde
Claude Gravelle
Chungsen Leung
John Williamson

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Chloé Forget

Subcommittee on Agenda and Procedure (SLAN)
Clerk of the Subcommittee
Procedure and House Affairs (PROC)
Chair
Joe Preston

Vice-Chairs
Kevin Lamoureux
Alexandrine Latendresse

Members
David Christopherson
Tom Lukiwski
Dave MacKenzie
Ted Opitz
Scott Reid
Blake Richards
Craig Scott

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Andre Barnes
Martha Butler

Subcommittee on a Code of Conduct for Members (SCCC)
Clerk of the Subcommittee
Subcommittee on Agenda and Procedure (SPRO)
Clerk of the Subcommittee
Subcommittee on Private Members' Business (SMEM)
Clerk of the Subcommittee
Public Accounts (PACP)
Chair
David Christopherson

Vice-Chairs
John Carmichael
Yvonne Jones

Members
Dan Albas
Malcolm Allen
Jay Aspin
Ted Falk
Alain Giguère
Bryan Hayes
Stephen Woodworth

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Édison Roy-César
Alex Smith

Public Safety and National Security (SECU)
Chair
Daryl Kramp

Vice-Chairs
Wayne Easter
Randall Garrison

Members
Diane Ablonczy
Rosane Doré Lefebvre
Ted Falk
Roxanne James
Rick Norlock
LaVar Payne
Jean Rousseau

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Tanya Dupuis
Christine Morris

Subcommittee on Agenda and Procedure (SSEC)
Chair
Daryl Kramp

Clerk of the Subcommittee
Status of Women (FEWO)
Chair
Hélène LeBlanc

Vice-Chairs
Kirsty Duncan
Tilly O'Neill Gordon

Members
John Barlow
Joyce Bateman
Joan Crockatt
Mylène Freeman
Pat Perkins
Djaouida Sellah
Susan Truppe

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Laura Munn-Rivard

Subcommittee on Agenda and Procedure (SFEW)
Clerk of the Subcommittee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Laura Munn-Rivard

Transport, Infrastructure and Communities (TRAN)
Chair
Larry Miller

Vice-Chairs
Hoang Mai
David J. McGuinty

Members
Peter Braid
Ed Komarnicki
Isabelle Morin
Mike Sullivan
Jeff Watson
Wai Young
David Yurdiga

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Allison Padova

Subcommittee on Agenda and Procedure (STRA)
Clerk of the Subcommittee
Veterans Affairs (ACVA)
Chair
Royal Galipeau

Vice-Chairs
Peter Stoffer
Frank Valeriote

Members
Sylvain Chicoine
Laurie Hawn
Bryan Hayes
Pierre Lemieux
Wladyslaw Lizon
Ted Opitz
John Rafferty

Clerk of the Committee
From the Parliamentary Information and Research Service, Library of Parliament
Isabelle Lafontaine-Émond
Jean-Rodrigue Paré